بررسی عملکرد کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر در گفتگو با رییس این کمیسیون

نور محمد رجب بلوکات نایب رییس شورای شهر در گفتگویی با روابط عمومی و امور بین الملل شهرداری و شورای اسلامی شهر شمشک دربندسر به بیان گزارش عملکرد شورای اسلامی شهر در حوزه عمرانی پرداخت.
از روز اول آغاز به کار در شورای شهر برنامه ریزی چهارساله برای انجام پروژه های عمرانی تدوین کردیم
نورمحمد بلوکات با اشاره به تلاشهای صورت گرفته در یکسال گذشته گفت: پس از آغاز به کار شورای اسلامی شهر در دوره ششم، با همراهی دیگر اعضای شورا تصمیم گرفته شد تا با بازدیدهای متعدد از کلیه محلات سطح شهر، مشورت و نظرخواهی از معتمدان و بزرگان این محلات و برگزاری جلسات متعدد نسبت به شناسایی مشکلات و معضلات زیرساختی اقدام شده و برنامه ای چهارساله برای اجرای این پروژه ها تدوین گردد.
بلوکات ادامه داد: به این ترتیب و با توجه به محدودیت بودجه سالانه و الزامات قانونی مقرر شد هر سال تعدادی پروژه شاخص در هر محله انجام شود تا ان شاءالله در پایان دوره چهارساله گام بزرگی در جهت رفع مشکلات زیرساختی و عمرانی کلیه محلات شهر برداشته شود.
نایب رییس شورای اسلامی شهر به نحوه تدوین بودجه سالانه نیز اشاره کرد و گفت: بر اساس قانون، بودجه عمرانی و جاری شهرداری میبایست به نسبت ۶۰ به ۴۰ تدوین شود که در سال جاری ۶۰ در صد بودجه ۱۰۰۰ میلیارد ریالی شهرداری برای امور عمرانی اختصاص یافته و ۴۰ درصد برای امور جاری شهرداری در نظر گرفته شد، که همین بودجه نیز از همان ابتدا در اختیار شهرداری قرار ندارد و بر اساس درآمدهای وصول شده شهرداری در طول سال به صورت تدریجی به شهرداری تزریق میشود، که این موضوع نیز باید در انجام پروژه های عمرانی لحاظ گردد.
بلوکات ادامه داد: به این ترتیب با توجه به محدودیت موجود از فصل کوتاه برای اجرای عملیات تا بودجه و… در کلیه محلات شهر پروژه های عمرانی شاخص اجرا و به بهره برداری رسید که از جمله این پروژه ها میتوان به عملیات بهسازی و آسفالت محور دورود به فرعی یک، بهسازی و آسفالت محور شمشک و ایجاد بلوار دورود به شمشک، ساخت سرویس های بهداشتی در ریگ جو و جیرود و زمین چمن مصنوعی در جیرود در سال جاری اشاره کرد که با هزینه ای قریب به ۳۳۰ میلیارد ریال به سرانجام رسید.
رییس کمیسیون عمرانی شورای شهر ادامه داد: البته فعالیتهای عمرانی شهرداری در سال جاری محدود به این موارد نبوده و پروژه های کوچک و بزرگ دیگری نیز از قبیل ایجاد پله و سنگفرش کوچه های نقاط مختلف شهر، ایجاد معابر جدید و جدول گذاری و ساخت جوی های عرضی در معابر، ایجاد دیوارهای ساحلی و… نیز در پروژه های شهرداری وجود داشته است.
بلوکات با اشاره به پیگیریهای صورت گرفته برای اتمام پروژه های نیمه تمام و کارهای بر زمین مانده از دوره های قبل گفت: در سال جاری با همراهی و پیگیری همکارانم در شورای اسلامی شهر و شهردار محترم موفق شدیم پروژه جاده شمشک بالا را که از دغدغه های اصلی اهالی شمشک بالا بوده و سالها مسکوت مانده بود آغاز نماییم که فاز اول آن به پایان رسید.
از طرفی پروژه ساخت سالن ورزشی دربندسر نیز که به علل مختلف چندین سال نیمه کاره رها شده بود با رایزنی شورای اسلامی شهر و شهردار محترم مجددا کلید خورده و عملیات اجرایی آن آغاز شده است.
عضو شورای شهر در خصوص توسعه شبکه حمل و نقل شهری نیز گفت: از همان روزهای ابتدایی فعالیت شهرداری و شورای اسلامی شهر در دوره ششم، مبحث حمل و نقل عمومی از دغدغه های اصلی و بزرگ شهروندان بوده است که پس از یکسال کار کارشناسی با شناسایی مشکلات و معضلات و راهکارهای لازم برای رفع آنها در نهایت با بودجه ای بالغ بر ۵۵ میلیارد ریال ۴ دستگاه مینی بوس جدید خریداری شده و به ناوگان حمل و نقل عمومی اضافه شدند که ثمره آن رضایت شهروندان از خدمت دهی شهرداری در این حوزه در ماههای اخیر است.
رییس کمیسیون عمران شورای شهر با اشاره به برخی کمبودها در شهر گفت: موضوع احداث پمپ بنزین از دغدغه های اصلی شهروندان است که با توجه به این موضوع پیگیریهای فراوانی از سوی شهردار محترم و اعضای شورای شهر صورت گرفته که متاسفانه تمام این تلاشها با مخالفت اداره محیط زیست با احداث پمپ بنزین در محل های اعلام شده به علت قرارگیری شهر در منطقه ویژه حفاظت شده ابتر مانده است ولی شهرداری و شورای شهر برای رفع این مشکل از هیچ تلاشی دریغ نخواهند کرد و یا در معضل تامین امکانات درمانی با توجه به قوانین داخلی وزارت بهداشت به علت جمعیت پایین ثبت شده در سرشماری سال ۹۵، امکانات درمانی تنها در حد پایگاه سلامت به این شهر اختصاص میابد که این موضوع پاسخگوی نیازهای اهالی نیست . از طرفی با توجه به نبود نماینده های ادارات مختلف در شهر، بار بسیاری از وظایف این دستگاهها بر دوش شهرداری و شورای شهر افتاده است و شهرداری و شورای شهر تا آنجا که قانون اجازه دهد وظایف آنها را نیز انجام میدهند که متاسفانه حتی در این موارد نیز دستگاههای ذیربط نه تنها یاری رسان مجموعه مدیریت شهری نیستند بلکه در این مسیر سنگ اندازی نیز میکنند.
بلوکات افزود: با اینحال بنده و همکارانم در شورای اسلامی شهر و شهردار محترم از هیچگونه تلاشی برای رفع مشکلات همشهریان عزیز دریغ نخواهیم کرد و امیدواریم با همکاری نهادهای ذی ربط و دستگاههای مسئول و همراهی شهروندان بر این مشکلات فائق آئیم.
نایب رییس شورای شهر در پایان گفت: شهردار محترم و اعضای شورای شهر از همان ابتدا مردم را محرم دانسته و به اشکال مختلف گزارش عملکرد خود را به سمع و نظر شهروندان رساندند که از جمله میتوان به برگزاری ۸ جلسه پرسش و پاسخ و دیدار مستقیم شهردار و اعضای شورای شهر در ماه محرم، ایجاد بسترهای ارتباطی مختلف میان شهروندان و شهرداری و شورای اسلامی شهر در فضای مجازی و سرویس پیامک و ملاقاتهای روزانه شهروندان اشاره کرد که هر شهروندی میتواند هر انتقاد و یا پیشنهادی را مطرح نموده و پاسخ خود را دریافت نماید. از طرفی شهردار محترم نیز به طور روزانه گزارش عملکرد خود را در فضای مجازی منتشر مینماید که این امر نیز در راستای شفاف سازی و محرم دانستن شهروندان صورت میگیرد.

Mehdi Bana

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

گزارش روزانه شهردار شمشک دربندسر

ش دی ۳ , ۱۴۰۱
شنبه سوم دی ماه ۱۴۰۱ ۱- جلسه دکتر مهدی ساوه شمشکی شهردار با اعضای شورای اسلامی شهر در محل ساختمان شورا پیرامون بودجه سال ۱۴۰۲ ۲- جلسه مشترک شهردار و اعضای شورا با تعدادی از معتمدین دربندسر درخصوص مسایل مرتبط با منطقه دربندسر ۳- جلسه شهردار با معاون خدمات شهری […]